Nejlepší památky v Paříži

Popis 7 památek, které musíte navštívit

Paříž z ptačí perpektivy. Zdroj: www.parisinfo.com

V hlavním francouzském městě je takové množství slavných památek, že může být obtížné vybrat, do kterých se vypravit. Máte-li na prohlídku Paříže málo času, pak zvolte následující sedmičku: Champs-Elysées, Vítězný oblouk, Eiffelovu věž, Invalidovnu, Louvre, Elysejský a Notre Dame. Až si o těchto památkách přečtete, můžete se také podívat na ceny vstupenek a na to, jak ušetřit.

Avenue des Champs-Elysées

Jedná se zřejmě o nejkrásnější třídu světa. Měří téměř 2 km. Hlavy států, které přijedou na oficiální návštěvu,musejí tuto trasu absolvovat. Je tedy považována za prestižní vizitku města. Vede od náměstí Svornosti (Place de la Concorde) až k náměstí Place-Charles-de-Gaulle, na kterém se tyčí obrovský monument – Vítězný oblouk. Někdejší kouzlo se ale z této elegantní třídy vytrácí. Stává se spíše dálnici se stánky rychlého občerstvení a drahými obchodními domy. Působivá je ale především na státní svátek 14. července, kdy tudy projíždí vojenská přehlídka. Na severní straně můžeme navštívit každodenně otevřené muzeum Musée Jacquemart André se sbírkami obrazů Rembrandta, Tiziana nebo Donatela. Směrem na jih dojdeme ke dvěma nádherným palácům – Grand Palais, ve kterém je umístěno Musée des Beaux-Arts a Petit Palais. Naproti nim můžeme vidět prezidentský Elysejský palác (Palais de l’Elysées) a řadu budov ministerstev a ambasád.

Vítězný oblouk

S výškou 50 metrů a šířkou 45 metrů jej nelze přehlédnout. Je druhým největším obloukem na světě. Tento obrovský monument najdeme na náměstí Charlese de Gaulla, kde se schází ve velkém kole 12 různých ulic a tvoří jakýsi první kruhový objezd. Napoleon ji nechal vystavit v roce 1806, ale stavba byla dokončena až o 30 let později za vlády Ludvíka Filipa. Oslavuje Napoleonovo vítězství. Pod ním leží hrob Neznámého vojína z roku 1921, nad kterým každý večer plane zapálená pochodeň. Je vyzdoben čtyřmi reliéfy – Vystoupené dobrovolníků 1792, Napoleonův triumf 1810, Odpor 1814 a Mír 1815. V roce 1840 zde byly vystaveny ostatky Napoleona a při mimořádných událostech se zde konaly přehlídky, například přehlídka Charlese de Gaulla po osvobození v roce 1944. Jsou na něm rytiny 386 jmen Napoleonových generálů a míst vítězných bitev.

Vítězný oblouk. Zdroj: www.parisinfo.com

Eiffelova věž

Nejznámější dominanta Paříže bývá nazývána také Železná dáma (La Dame de Fer). Najdeme ji na ulici Champ de Mars. Postavena byla při příležitosti Světové výstavy v letech 1887 až 1889 a pojmenovali ji po jejím konstruktérovi Gustavu Eiffelovi. Původně měla stát jen do roku 1909. Pařížané ji zpočátku dost nenáviděli a spisovatel Guy de Maupassant navštěvoval restauraci umístěnou v Eiffelovce jen proto, že to bylo jediné místo odkud nebyla vidět. Vysoká je 324 metrů a ve své době byla nejvyšší stavbou světa. Ročně ji navštíví více než 6 milionů turistů. Ve věži jsou celkem tři plošiny, ve výšce 57, 115 a 267 metrů. Ve třech nohách vede do prvního a druhého patra lanovka a z druhého do třetího patra vede výtah. Ve čtvrté noze je schodiště pro pěší.

Eiffelova věž. Zdroj: www.parisinfo.com

Invalidovna (Dům invalidů, Chrám invalidů, Kostel Saint-Louis)

Tuto ubytovnu pro válečné invalidy a veterány bez domova nechal vystavět Ludvík XIV v letech 1671 – 1676. Kdysi jich tu bydlelo kolem 6000, dnes už méně než 100. Nad chrámem září obrovská 105 metrů vysoká pozlacená kupole. Pod ní je kruhovitá krypta, ve kterém je sarkofág s ostatky císaře Napoleona I. v roce 1840 přivezeny z ostrova Sv. Heleny. Pokládá se za mistrovské dílo barokního stavitelství. Oproti tomu jeho průčelí je ryze klasicistické, je jednou z nejpůsobivějších památek Paříže. V tomto komplexu budov je umístěno Vojenské muzeum s exponáty od doby kamenné až po 2.světovou válku a pohřbeni jsou zde i další významní váleční hrdinové Francie. U vchodu do zahrad jsou vystaveny dva německé tanky z 2.sv.války.

Invalidovna. Zdroj: www.parisinfo.com

Elysejský palác (Calais de Elysées)

Stejně jako má Washington svůj Bílý dům, Paříž má svůj Elysejský palác. Architekt Claudw Mollet jej postavil na počátku 18. století. V jeho prostorách nějaký čas žila i Madam Pompadour. Napoleon ho nechal přestavět. Od roku 1873 je sídlem prezidenta. Vstup pro turisty není možný, ale u vstupní brány nebo u zahradní brány lze spatřit slavnou stráž grille-du-coq.

Louvre

V Paříži je několik muzeí a palác Louvre je mezi nimi jedničkou. Sedm specializovaných oddělení zabere několik hodin nebo dokonce dní. Hlavními atrakcemi jsou Mona lisa, Niké ze Simothraké a Venuše Milótská. Král Filip II. August postavil Louvre ve 13. století původně jako tvrz. Ke konci 14. století se stal královským sídlem. Poté co byl v roce 1415 vypleněn Angličany, hrad chátral až ho nakonec král František I. nechal v roce 1528 zbourat a místo něj postavil renesanční zámek (1546). Po něm ho rozšiřovali a upravovali i další panovníci až do doby, než se královský dvůr přesunul do Versailles. O zámek se nikdo nestaral, a proto chátral, až se dokonce uvažovalo o jeho zboření. Až Napoleon I. a Napoleon III. začali opět Louvre přestavovat až do dnešní podoby. Král František I. přinesl do Louvre prvních 12 obrazů i s Mona Lisou a položil tím základ obrovské muzejní sbírky, ve které se dnes nachází více než 400 000 exponátů. Louvre byl veřejnost přístupný až v roce 1793 za francouzské revoluce. V 80. letech minulého století se muzeum rozšířilo i do Richelieuova křídla, kde dříve sídlilo ministerstvo financí. V roce 1998 se novým vchodem do Louvru stala unikátní skleněná pyramida navržená I.M.Peiem. Její konstrukci tvoří ocelové trubky a nese se do výšky 21 metrů.

Louvre. Zdroj: www.parisinfo.com

Notre Dame

Hlavní pařížský chrám leží na ostrově Ile de la Cité. Základní kámen byl položen v roce 1163 papežem Alexandrem III. a dostavěn byl až o 170 let později. Běhen Francouzské revoluce bylo toto mistrovské dílo gotické architektury téměř zničeno. Uvnitř najdeme největší varhany v celé Francii. V letech 1841 až 1864 byla katedrála rozsáhle restaurována architektem Viollet-le-Ducem.

Notre Dame. Zdroj: www.parisinfo.com

Mohlo by vás zajímat...

  • Orientační ceny v Paříži

    Paříž je krásné ale ne zrovna levné město. Ti, kdo se tam chystají, by proto rádi věděli, na jaké výdaje se mají připravit a kolik stojí nejběžnější věci.
  • Ceny vstupů do pařížských památek

    Ty z vás, kteří chtějí navštívit hlavní město Francie, bude jistě zajímat, jaké jsou ceny vstupů do nejvýznamnějších památek.
  • Seznam francouzských památek UNESCO

    Francie je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací ne světě. Turisty lákají vyhlášená vína, skvělá kuchyně, Azurové pobřeží a více než 30 památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.